Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hogyan érjük el produkciós céljainkat 2018-ban? – 1. rész

HOGYAN ÉRJÜK EL PRODUKCIÓS CÉLJAINKAT 2018-BAN? – 1. RÉSZ

 

Több ezer producer megkérdezésével felmérésre került, hogy a szakma milyen célokat tűzött ki. Az ambíciók széles skálán mozogtak kezdve a „megtanulni a producerkedést” a „hogyan szerezzünk több követőt a közösségi hálókon” szintig terjedtek. Talán neked is vannak hasonló fogadalmaid, így lebontva összefoglaltuk, hogy az egyes célokat milyen módokon érheted el és ezekhez tippeket és trükköket és egyéb más segítségeket is mutatunk. Ezek segítségével a 2018-as sikerekkel lehet kikövezve. Ha esetleg már megbotlottál a fogadalmaid betartását illetően, akkor ez a cikk talán visszaterel téged a pályára. Az alábbi témákat fogjuk elemezni, hogy jó irányban indulhass el:

 

  • Sound Design
  • Dalszerzés és szervezés
  • Hogyan fejezzünk be egy track-et
  • Track kiadása egy label-en keresztül
  • Pénzkeresés producerként
  • Több közösségi hálós megjelenés
  • Mix & Master
  • Saját otthoni stúdió elkészítése

1. Sound Design

Soha nem volt még ilyen könnyű elindulni a pályán, mint zenész. A legtöbb, amire szükséged lehet az egy fejhallgató, egy számítógép és a tanulás iránti vágyad. Ha mindez megvan, akkor megvan a teljes készleted ahhoz, hogy nagyszerű zenésszé válj. A kérdés azonban az, hogy hogyan tűnj ki az ifjú titánok tömegéből? A válasz: sound design! Hány olyan zene van, ahol az első dobütésből vagy szintetizátorhangból tudhatod, hogy ki az szerző? Nem szabad alábecsülni az egyedi hangok kialakítását, ha saját zene szerzéséről van szó. Gondoljunk csak egy főzőversenyre. Mindenki azonos alapanyagokat használ, de mégis csak szakácsokon múlik, hogy milyen lesz az étel. A legtöbb producernek is ugyanazokhoz a hangmintákhoz, DAW-okhoz, plugin-ekhez van hozzáférése. Ami kiemeli néhányukat az az egyedi hangzásuk.

 

Szoftveres szintetizátor kiválasztása

Ez a legnehezebb rész, hiszen számos kiváló választási lehetőségünk van. A titok azonban annyi, hogy csak válasszunk egyet és tartsunk ki mellette. Nézzük csak meg hányféle szintetizátor létezik. Ami hozzád illőnek tűnik, használd és sajátítsad el mesterszinten a használatát.

cél

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy össze-vissza váltogatják a producerek a szintetizátorokat. Az oka ennek többnyire az, hogy látnak egy-egy híresebb producert egy bizonyos VST-t használni egy bizonyos hanghoz, majd látnak egy másik producert másik VST-vel, aki megint egy másik hangot állít elő vele. Az állandó váltogatással csak annyit fogunk elérni, hogy nem fogjuk tudni kiaknázni egy eszköz tudását sem. Mindezt a hang fogja megsínyleni. Manapság már majdnem minden szintetizátor tudja azt, amit a másik is, ami a funkciókat illeti, így ha egyet remekül elsajátítunk, egy esetleges későbbi váltás már sokkal zökkenőmentesebb lesz. Hosszútávon ez a hozzáállás kifizetődik. Legyen egy alapunk.

 

A Google a barátod

Ne becsüljük le a neten található anyagokat, oktatóvideókat, leírásokat. Számos segítséget találhatunk a hanguk elkészítéséhez. Egy gyors keresés arra, hogy „hogyan dubstep [kedvenc VST neve]” és máris van kiindulási alapunk. Az oldalunkon is találsz számos, kifejezetten kezdők számára készült írást. A részletes beállításokig mindent megtalálhatsz ezekben a cikkekben, így az abszolút nulláról is el tudsz indulni.

 

Munka a preset-ekkel

Megszámlálhatatlanul sok ingyenes preset található a legnépszerűbb szoftveres szintetizátorokhoz, amiket elég csak megnyitni és máris kezdheted a kutatást. Egyik hatékony módja a sound design alapjainak az elsajátításához, ha veszünk preset-et, mint például lead vagy basszus, majd elkezdjük változtatgatni a paramétereit. A változtatás után hallhatjuk, hogy milyenné vált a hang és bizonyos paraméterek milyen módon alakítják egy hang karakterét. Kis idő után érteni fogod, hogy bizonyos effektek hozzáadása vagy elvétele hogyan segít elérni azt a hangot, amit szeretnél.

 

A preset ugyancsak lehetőséget adnak arra, hogy visszafejtsed őket és így a legapróbb részletekig megértsed, hogy miért úgy vannak beállítva. Ahhoz, hogy igazán rögzüljön a tudás, meg is próbálhatod újra elkészíteni nulláról a preset-et. Ezekkel a módszerekkel könnyebben tudsz majd elindulni a sound design útján és megtanulhatsz pár trükköt. A fejedben hallható hangmegvalósításához azonban alapvető szükséglet, hogy a VST-n jól kiismerd magad és tudjad kezelni a fejlettebb funkcióit is.

 

2. Dalszerzés és szervezés

A legnagyobb buktató a producerek között az, hogy hogyan vigyék el a zenét az ötlet szintjétől a kész track állapotáig.

Szervezés, cél

Ez a nehézség leginkább a szervezőképességgel, zeneelmélettel vagy egyszerűen az ijedtséggel van kapcsolatban. Az esetleges hiányosságokat a szervezőképességben és a zeneelméletben pótolhatóak, a pszichológiai akadály leküzdése már nehezebb.

 

Lépj ki a 8 bar-os „halál-loop”-ból

Van néhány 8 vagy 16 bar hosszú loop-od, de csak ülsz bennük és nem tudod továbbvinni őket? Tetszik a hangzásuk, de valahogy nem akarnak továbbgördülni? Ha ezekre a kérdésekre igennel válaszoltál, akkor a zenei elemeket szervezésébe kell jobban beleásni magad. Az egyik módja ennek, ha a kedvenc művészeid zenéit alaposan megfigyeled. Tegyél be egy zenét a DAW-ba és jelöld meg a nagy változások helyét, így tisztán fogod látni, hogy a bevezető rész, felépülés, drop-ok és a kiállások hogy helyezkednek el.

Visszafejtés, cél

A szakaszolás elkészültével nézzük meg, hogy bar esik egy szekcióba. Milyen változások történnek szekcióról szekcióra? Vesézzed ki alaposan a zenét, bontsad elemeire, figyelj arra mikor jön és mikor lép ki a pergődob, mikor kapcsolódik be a lead. Minden elemet ilyen alapossággal figyelj meg. Ne ragadj le egy zenei stílusnál, inkább vizsgálj meg többféle zenei irányzatot. Minél többféle zenét bontasz elemeire, annál inkább képes leszel egy zenére objektíven tekinteni, amely önmagában is értékes képesség. Mindezek eléréséhez azonban sok gyakorlás szükséges. Iskolánkban is nagy hangsúlyt fektetünk a különböző zenei egységek vizsgálatára stílusokra lebontva. Bővebb tájékoztatást itt találsz a kurzusról https://sonicschool.hu/zenei-felepites-remixing/

 

A kiválasztott zenészek megfigyelése után lesz elgondolásunk a zenék felépítéséről, mintázatokról. A loop-od valószínűleg néhány elemből áll, hasonlóan a kiválasztott zenéhez. Ez többnyire pergődobot, lábdobot vagy más ütős hangszert jelent lead-del és basszussal. A loop-ból másolj, törölj, amíg el nem éred a kiválasztott stílusban megszokott felépítést. Ezt végrehajtva sikeresen visszafejtheted a teljes zenét és megkapod annak vázát. Természetesen szükséged lesz még átmeneti effektekre, hogy biztosítsad, hogy az elemek szépen együtt folyjanak. Az alapötleted a szervezésnek köszönhetően máris olyan formát öltött, amivel már lehet tovább dolgozni.

 

Ismerkedés a zeneelmélettel

Egy másik hatékony módja, hogy el tudj indulni a zenével, ha az oktatóanyagokat olvasgatva elmélyíted zeneelméleti ismereteidet. A zeneelmélet leírja, hogy honnan indul egy zene, hogyan épül fel. Átfogó, általános képet kaphatsz így a zenealkotás folyamatáról. A folyamatot átlátva már jobban meg fogod érteni, hogy hogyan jut el egy zenész az alapoktól a kész zene rádióban történő lejátszásáig.

 

Gyakorlás a köbön

Mint bármely művészeti ágnál, a gyakorlás szüli a tapasztalatot, ez a zeneszerzésben sincsen másképp. Fentebb szó volt arról,  hogy hogyan fejezhetsz be egy zenét egy hónap vagy akár egy hét alatt. Azzal, hogy folyamatosan kihívás elé állítod magad, hogy készíts el egy zenét az elejétől a végéig, megtanulod az egész folyamatot, hogy mi működik és mi nem. A tapasztalat növekedésével reális lesz egy zene megalkotása töredék idő belül. Ezt a tapasztalatot 100 Youtube oktatóvideó sem pótolhatja. Vedd a kedvenc zenéd, bontsad le. Derítsed ki, hogy mitől működik a zene, milyen a felépítése. A saját zenédben használd ezeket a mintákat. Ha kitartóan használod ezeket a technikákat, biztosan fejlődést fogsz tapasztalni a zenéidben meglepőenrövid idő után.

 

3. Hogyan fejezzünk be egy track-et

Ez a pont kéz a kézben jár a zenei elemek szervezével. De fontos tudni, hogy mikor van igazán kész egy zene. Honnan tudhatjuk, hogy egy kompresszió, vagy egy utolsó reverb valóban az utolsó? Mitől áll készen egy alkotás a publikálásra? A minőségi szint, amit meg kell ütni legnagyobb részben tőled függ. A leggyakoribb aggály ilyenkor mindig az, hogy „de ez nem hangzik, úgy mint az XY track!”. Van egy szakadék a között, hogy mit akarsz hallani és mit hallasz valójában. A különbség fülbeötlő lehet és ez frusztráló. Az egyedüli módja, hogy jobb legyél az az, hogy be kell zárni egy projektet és kezdeni kell egy másikat. A fejlődésnek csak így lehet teret engedni. Egy producer számára egy track befejezése éppen olyan fontos, mint egy újnak az elkezdése, mivel csak így lehet formába önteni az új, kreatív ötleteket. Számos trükkel elő tudod segítni, hogy ne csak befejezz egy track-et, de teljesen újat is készíts akár havonta.

 

Határidők felállítása

Határidők

Szabj magadnak határidőt, hogy mikorra kell elkészülnöd. A határidő után minden egy új ötlet, függetlenül attól, hogy meddig jutottál. Ez azt jelenti, hogy ha el tudnál készíteni egy remek drop-ot vagy csak egy intro-t, de mást nem, akkor azzal a projekttel csak addig jutottál. Ezzel a módszerrel felelős maradhatsz önmagad előtt is. Egy befejezett munkát adhatsz ki a kezeid közül, még akkor is, ha nem igazán érzed késznek. Először érdemes hosszabb idővel kezdeni, adjunk időt magunknak belerázódni. Egy határidő segít az elrendezést, hangokat, hangmintákat érintő végső döntések meghozásában. A zeneiparban a legtöbb művész határidővel dolgozik és ez segít nekik a zene befejezésében.

 

Ha tudod, hogy már csak egy napod van befejezni zenéd, akkor lezárod a basszus sávot és mész tovább. Nem lesz idő órákig finomhangolni a reverb-öt, hogy valami pont úgy szóljon, ahogy szeretnéd. Először ez talán rosszul hangzik és csak néhány zenei elemnél fogod úgy érzeni, hogy elkészült. Mint minden kihívás, ez is szerencsére könnyebbé fog válni gyakorlással. Légy merész és nehezíts. Fejezz be egy track-et egy hét alatt. Ez a fajta munka a jövőben segíteni fog, ha tartod hozzá magad.

 

Ez a hozzáállás megköveteli, hogy rendezd a gondolataid, válassz egy hangot, legjobb belátásod szerint hozz meg egy döntést, aztán lépj tovább. Ne higgyük azt, hogy a stúdióban közösen dolgozó zenészek órákon át válogatnak a basszusdobok között vagy próbálják megtalálni a tökéletes kompressziós értékeket. A határidőkkel csak segítik a hatékonyabb, közös munkafolyamatok kialakítását. Talán a napirended hektikus, ezért nincsen időd a zeneírással foglalkozni. Ilyen esetben ajánljuk, hogy jelölj ki egy időszakot, ahonnan kizársz mindent. Ez az idő csak a zeneírásé és semmi másé.

 

Jelölj ki időt a munkára

Munkaidő

Kezdők számára ez különösen nehéz lehet, főleg ha gyakran szeretnénk új track-et készíteni. A fellelhető anyagok száma önmagában is félelmetesen nagy, így arra is időt kell szánni, de ha nem írunk ténylegesen zenét, minden másra használt idő hasztalan. A legegyszerűbb, ha kijelölsz egy időszakot, amikor csak zeneírásra és a kisebb célok elérésére fogsz fordítani. Függetlenül attól, hogy a cél a zeneírási technikák gyakorlása, sound design, dalszerzés vagy bármi más, a célt tartsad a szemed előtt. Könnyű kizökkenni, de meg kell tanulni összpontosítani. 

 

Azzal nincsen semmi baj, ha vannak napok, amikor órákig tanulod, hogy hogyan kell lead hangot készíteni, de mindig emlékezz, hogy a track-et be kell fejezni. Könnyű egyik oktatóanyagból menni a következő oktatóanyagba, de a tudás önmagában nem jó semmire, ha nem ülteted át a gyakorlatba. A következetesség és kiszámíthatóság fontos. Legyen terved, napirended, ami biztos úton vezet a céljaid eléréséhez. Soha nem fogsz időt találni, neked kell időt csinálni. Mindenkinek megvan a napi rutinja, ezért neked kell meghatározni azt, hogy számodra mi az ideális napirend.

 

 

Forrás: Cymatics.fm
Szerző: Skeldar

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapj extra kedvezményeinkből!

Megosztás:

További bejegyzések