Demo küldés kiadóknak mit és mit ne csinálj

DEMO KÜLDÉS KIADÓKNAK MIT ÉS MIT NE CSINÁLJ

Egy kis segítséget nyújtunk mindazoknak, akik már rendelkeznek kész zeneszámmal (demo), de nem igazán tudják hogyan küldjék el kiadóknak szerzeményeiket, vagy egyáltalán merre tovább lenne érdemes tovább indulni. Annak érdekében, hogy a legnagyobb eséllyel meghallgassák zenéiteket az alábbi cikkben foglaltakat érdemes szemelőt tartani. Ebben a cikkben formai tanácsokat találhattok arról, hogyan érdemes egy demot elküldeni kedvenc kiadótokhoz (Record Label). Az évek során rengeteg zenei producer próbált különböző kiadókhoz leszerződni. A legtöbb esetben azonba a kreatív zeneiírók munkái még csak az A&R managerig sem jutnak el. Most azon töprengsz hogyan lehetséges ez?

 

A&R menedzserek

Biztosíthatlak arról, hogy az A&R menedzserek éjt-nappalát dolgoznak, azon, hogy a kiadóik művészei sikeresek legyenek és meglegyen a kellő fellépés számuk. Innen már sejthetitek, hogy nem sok idejük marad arra, hogy  demo zenéket hallgassanak. Főképp azért, mert egyáltalán nem biztos, hogy kifizetődik a rászánt idő amit beleölnek a számtalan demo meghallgatásába. Azért azt is tegyük, hozzá, hogy a kiadók nap mint nap 100 és 100 demot kapnak. Értitek a problémát? Mindez azt sejteti, hogy az A&R menedzsernek át kell rágnia magát a több száz zenén és kiválasztani azt az egy gyémántot amiből valószínűleg haszna is lesz. Az egyetlen dolog ami megkönyítheti a munkáját az az első benyomás!


demo office

Demo feltöltés – Hol kezdjem?

A legtöbbetek, valószínűleg nem beszélt személyesen egyik kiadó menedzserrel se mielőtt elküldte neki zenéjét. Ezért nagyon fontos, az első benyomás. Legelőször is tudnod kell hogyan vedd fel a kapcsolatot  kiadókkal! Kezdéskén a legfontosabb, hogy nézd meg milyen kiadók foglalkoznak olyan zenékkel, amiket te magad is írsz. Utána keresd, meg ki foglalkozik ki az A&R menedzser, aki fogadja a demokat. Ezek után érdemes elolvasni, hogyan fogadják a demokat ezek a kiadók. Ezek után nem lehet túl nehéz elküldeni a demodat nem igaz?

 

Tévedsz!!! 

Az internet segítésével rengeteg olyan demot találhatsz, amik rendesen el lettek küldve, de sokkolóan nagy számban találhatsz olyat, amik egyáltalán nem ütötték meg mércét még azelőtt, hogy egyáltalán meghallgatták volna őket. Kezdjük először is azokkal, amik nem jutottak el meghallgatásig és azonnal törlésre kerültek. Itt van gyorsan egy példa!

 

Hogyan küldjél demot – mit ne tegyél!

Bár mindannyiótok azt hihetné teljesen egyértelmű, hogy így nem küldünk el egy demót meglepődnétek mennyien esnek bele abba a hibába amit most leírok nektek. Ez a személy – hívjuk Mr. X-nek – egy tipikus olyan demot küldött, ami minden bizonnyal egy A&R menedzser kukájában végezte. Nézzük is meg mit rontott el az illető. Soha ne mellékeld a demódat csatolmányként az e-mailben. Elsőre bölcsnek tűnhet de higgyétek el nem az. Valószínűleg azért érzed ezt helyénvalónak, mert egyből meghallgathatja a szerzeményedet az A&R menedzser. Végülis csak pár másodpercet kell várnia letöltésre és máris a hangszóróiból üvöltetheti az aktuális munkádat. Ez így tökéletes nem?

 

Nos hát nem. Bocsi, hogy egy világot döntök össze benned, de így biztosan nem jut el a zenéd azokhoz akikhez kellene. Ugyan néhány A&R menedzser letölti a számokat, de a letöltés lehetőségét rájuk erőltetni sosem a legjobb ötlet. Így csak abban lehetsz biztos, hogy az a személy, akinek küldöd annak az e-mail fiókja hihetetlen gyorsasággal megtelik és egy idő után semmilyen demót nem fog tudni fogadni és csak felidegesíti magát ezen. De mi nem akarjuk, hogy felidegesítse magát ugye?

 

Sose küldj befejezetlen számot!

Ebben a kirívó esetben a beküldött szám még be sem volt fejezve. Válaszoljuk meg ezt a problémát úgy hogy fel tesszük a kérdést. Hogyan várhatjuk el azt, hogy az A&R menedzser felmérje a tudásunkat, ha még arra is képtelenek voltunk, hogy befejezzük a zeneszámot? Mindenképpen olyan számot küldjünk, amit befejeztnek érzünk és ne irogassuk a levélbe, hogy “itt még kell egy kis igazítás, nem teljesen jó a master stb…” Ne mentegetőzzünk és ne raboljuk a másik idejét azzal, hogy befejezetlen számot küldünk és kellemetlen helyzetbe hozzuk magunkat. Ugyan ez igaz a bootlegekre mashupokra. A bootleg-ek ráadásul nem kiadhatóak, ezért még jogi problémákat is felvetnek.

 

Ne becsüljük alá vagy éppen túl a szöveges tartalom szükségességét. Bárki megmondhatja miért nem helyénvaló olyan üzenet küldése amiben annyit írunk “Please answer”(kérlek válaszolj). Ez a leggyorsabb módszer arra, hogy viszsautasítsanak vagy tiltólistára tegyenek a kiadók. A szöveges üzenet valószínűleg nem a legelső dolog, ami eszedbe jut, amikor demót küldesz, de valójában sokat nyom a latban.

 

Persze megértem ha valaki nem folyékonyan beszéli az angolt, de ez többnyire nem probléma. Ha úgy érzed nem elég jó az angolod akkor két lehetősgéged marad. Egyik, hogy vagy megtanulsz rendesen angolul vagy valakinek a segítségét kéred. Bármelyik működhet, abban az esetben ha van értelme annak, amit írsz. Most vessetek egy pillantást az alábbi példa e-mailre és tegyétek fel magatokba a kérdést meghallgatnátok ennek az embernek a számát? A válasz egyértelműen nem!

rossz Demo küldő üzenet

Demo küldés helyesen – hogyan tűnj ki a tömegből!

Most arra fogunk fókuszálni mit tegyél, hogy demód kitűnjön a tömegből. Szerencsére azért nem minden elküldött demó rendelkezik a fent említett hiányoságokkal. Nézzétek meg az alábbi e-mailt egyértelműen látszik, hogy küldője megfelel minden kitételnek és foglalkozott azzal, hogy milyen első benyomást tegyen egy nagy kiadóra. Nézzük is át mi az ami miatt ez egy kiválóan megírt bemutatkozó levél. A számot eleve SoundCloud linken keresztül küldte, plussz ott a letöltési lehetőség.

 

A legtöbb kiadónak külön e-mailje van arra, ahova a számokat küldeni érdemes, azonban egy SoundCloud link mindig jól mutat. Leegyszerűsítve az a A&R menedzser egy kattintásra van attól, hogy meghallgassa zenéd, illetve a többi zenédet is ha van melettük. Illetve ez az e-mail nincs WAW fáljal megtoldva ezért az e-mail fiók sem fog bekrepálni a demók miatt. Lényeg a tömör lényegretörő bemutatkozás és a szám rövid leírása.

A menedzsereket nem érdekli milyen gyerekkorod volt, mi vitt rá arra amivel most foglalkozol. Csak is a legszükségesebb információkra kiváncsiak. A bemutatkozásnak mindössze pár sornak kell lennie, aminek a következőket kell tartalmaznia!

 

-pár sor magadról

-karrrieredről

-a zeneszámról

-régebbi sikerek és jövőbeni ambiciók

-stílusa zenédnek

-miből gondolod, hogy a zenéd beleillik a kiadó profiljába

 

5 mondatban prezentáld demodat

Ha ezt 5 mondatban tudod prezentálni, akkor biztos hogy jó benyomást keltesz, persze ha van értelme a szövegnek amit küldtél. Ha esetleg novállát írnál, akkor erősen gondolkodj el más hivatáson. Mindig legyél kedves és udvarias az A&R menedszerek is emeberek. Nekik is lehet jó és rossz napjuk. Ugyanúgy ahogyan a trollkodok és rossz modorú levelek elronthatják kedvüket,  a barátságos udvarias levelek bearanyozhatják a napjukat. Minden esetben legyél kedves mégha el is utasítanak. Hosszútávon mindenképp kifog fizetődni.

hogyan küld el a demodat – így kezeld a visszautasítást!

Nem minden demot szerződtetnek le ezt jobb ha tudomásul veszed. Sajnálatos de ez van. Lehet nem szeretnél erről hallani, de sokszor meg fog történni mire végre leszerződtetnek valahova. Ez nagyon stresszes tud lenni, főleg ha már régóta vársz erre. De akármennyire kedvedet szegi nem szabad abba hagyni a probálkozást. Minden egyes “Nem” egy lehetőség arra, hogy többet tanulj. Ha elutsítják egy zenéd gondolkozz azon, mit csinálhatnál másképpen, mi az amin javíthatnál. Vajon elég egyedi volt a szám?

 

Felkeltette volna a hallgatóság figyelmét? Vajon kitűnt a tömegből vagy túl általános lett? Probálj tanulni a hibáidból és a kiadó viszajelzéseiből. Sokszor előfordulhat, hogy tetszik az ötlet egy kiadónak csak éppen a lead nem elég dallamos nem elég megkapó. Ezeket általában visszautasítják, de egy kis javítgatás után újra nyitottak a témára. Az út sikerig nehéz lehet,viszont mindenképp érdemes megpróbálni elhatározás kérdése az egész.

 

 

 

Forrás: http:blog.armadamusic.com
Szerző: Inbetween

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapj extra kedvezményeinkből!

Megosztás:

További bejegyzések