Sub Bass (mély basszus) keverési technikák (mixing)

[av_textblock fold_type=” fold_height=” fold_more=’Olvass tovább’ fold_less=’Read less’ fold_text_style=” fold_btn_align=” textblock_styling_align=” textblock_styling=” textblock_styling_gap=” textblock_styling_mobile=” size=” av-desktop-font-size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” fold_overlay_color=” fold_text_color=” fold_btn_color=’theme-color’ fold_btn_bg_color=” fold_btn_font_color=” size-btn-text=” av-desktop-font-size-btn-text=” av-medium-font-size-btn-text=” av-small-font-size-btn-text=” av-mini-font-size-btn-text=” fold_timer=” z_index_fold=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-4fjk93′ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]
Iskolánkban nagy figyelmet szentelünk a sub bass keverésére. Ebben a tutorialban az alapvető sub keverési technikát fogjuk nektek bemutatni.

Annak érdekében, hogy tiszta low end mixet kapjunk, nagyon fontos, hogy foglalkozzunk a mély bass-ekkel. Néhány egyszerű technika segítségével nemcsak javíthatunk a sub bass-eken, hanem kordában is tarthatjuk a mély tartományt. Az első és legfontosabb, hogy megfelelő lehallgató rendszerünk legyen.

Érdemes figyelni arra, hogy a sub bass ne legyen túl hangos, mert nagyon sok headroom-ot elvesz és nehéz lesz a többi hangszert előtérbe helyezni. Különösen fontos, hogy kontrolláljuk a mély frekvenciákat, így a mix nem fog veszíteni ’fényességéből’. Az alábbiakban megismerkedünk a legáltalánosabb sub bass mixelési technikákkal.

EQ-zás

Az EQ-zás az egyik legfontosabb eleme a sub bass formálásának. Érdemes levágni a magas frekvenciákat 100-200Hz felett, hogy teret engedjünk a többi hangszernek a mixben. A cél az, hogy a mély frekvenciákra koncentráljunk és eltüntessük azokat a magas frekvenciákat, amelyek zavaróak lehetnek. Mindezek mellet az infra hangokat is tüntessük el, hiszen ezek a frekvenciák az emberi fül számára nem hallhatóak, azonban ez a tartomány is a headroom-ból vesz el. A 30Hz alatti vágás fényességet (clarity) és ütést ad (punch). A legtöbb esetben a nagyon mély frekvenciák vágása segít abban, hogy a sub bass hangosabb legyen. A sub bass emelése energiátlanná teheti a mixet és headroom-ot vesz el, ha pedig túl sokat vágunk, akkor vékonynak fogjuk érezni a mixet. Szintén nagyon fontos, hogy a többi hangszerről távolítsuk el a mély frekvenciákat, ezzel teret adva a sub bass-nek.

sub basszus eq
sub basszus eq

Sub bass szaturálás

A szaturátor használata kiváló megoldás, hogy feldobjuk a sub frekvenciákat, mivel felharmonikusakat ad hozzá. Szaturálni az EQ-zás előtt érdemes, hogy biztosan eltávolítsuk a szükségtelen magas frekvenciákat.

A következő eszközünk a kompresszor, amivel további ütést (punch) adhatunk a mély bass-nek. A közepesen gyors attack és közepesen gyors release kitartott, egyenletes basszust fog eredményezni, illetve elkerülhetjük a clippelést is. Nincs általános beállítása a kompresszornak, ezért fontos, hogy hallgassunk a fülünkre és annyi kompresszálást használjunk, amennyire épp szükség van. Egy másik fontos elem a sidechain kompresszálás, ezzel a technikával szétválaszthatjuk a mély bass-t és a lábdobot. A lábdob és a sub bass hasonló frekvenciákon mozog, ezért lényeges, hogy mindkettőnek teret adjunk.

sub basszus compressor
sub basszus compressor

Sub bass mono kompatibilitás

Végül, de nem utolsó sorban győződjünk meg róla, hogy a mély bass mono. A mono szignálnak nagyobb az ütése (punch) és jelenléte (presence), mint a sztereó hangoknak. Emellett a legtöbb klubban mono hangrendszert használnak, emiatt veszíthetsz a mélytartomány energiájából. Hasznos, ha frequency analyzer-t és stereo analyzer-t használsz, hogy vizuálisan nyomon követhesd a basszusodat.

mély basszus scope
mély basszus scope

Maddow
[/av_textblock]

[av_promobox button=’yes’ label=’További információ’ link=’manually,https://bit.ly/bevzene’ link_target=” color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ label_display=” icon_select=’yes’ icon=’ue801′ font=’entypo-fontello’ box_color=” box_custom_font=’#ffffff’ box_custom_bg=’#444444′ box_custom_border=’#333333′ av_uid=’av-2cgdfr’ admin_preview_bg=”]
Tetszett a poszt érdekel a zeneszerkesztés? Akkor gyere el bemutató napunkra!
[/av_promobox]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-2mhyev’]

Iratkozz fel hírlevelünkre és kapj extra kedvezményeket kurzusainkból!

BEVEZETÉS A MODERN ZENESZERZÉS VILÁGÁBA

Nem tudod felmérni, érdemes-e egyáltalán belevágnod és ha igen, akkor ehhez mire lenne szükséged?

Gyere el alapozó képzésünkre! Ismerkedj meg tanárainkkal!

Érdekel a zeneszerkesztés, a zeneszerzés?

Bemutatjuk képzéseinket!

Nem ismered a szoftvereket?

Végigjárjuk a zeneírás teljes folyamatát! Bemutatjuk zenei képzéseink!

A képzés árát  később – ha eljössz további képzésekre – beszámítjuk azok árába.

Biztosítunk neked egyedi hangmintákat, amivel elkezdheted az otthoni zeneszerkesztést.

[/av_textblock]

Megosztás:

További bejegyzések